Ministerstvo kultúry premárnilo a spackalo ďalší rok

Tak, ako som povedala v rozprave k návrhu rozpočtu na rok 2020, ministerstvu kultúry chýba okrem peňazí, ktorých v kultúre nie je nikdy dosť, najmä ambícia.

Ambícia čokoľvek zmeniť.

Súčasný stav pritom nie je ani len dostatočný, nie to dobrý. Začať by sa dalo práve rozpočtom na rok 2020, ktorý je síce nominálne vyšší, no keď sa odpočítajú doplatky za výpadok koncesionárskych poplatkov, predražená rekonštrukcia SNG, vyššie platby cirkvám, tak na kultúru zostáva menej ako v roku 2019, a to považujem za fatálne zlyhanie ministerstva a ministerky Ľubici Laššákovej.

Pokračovať by sa dalo zbabraným čerpaním eurofondov. Z pôvodne vyčlenených 280 miliónov eur sa podarí vyčerpať aj pri najväčšom optimizme Františka Krištofa Veselého maximálne 30 miliónov eur, čo je žalostných 11 percent.

Je pravdou, že v tomto prípade za to nemôže iba ministerstvo kultúry, ale najmä rezort pôdohospodárstva. Ten je riadiacim orgánom IROP, ktorý je v absolútnom rozklade. No i tak to nezbavuje zodpovednosti ministerstva kultúry z veľmi zle pripravených výziev na čerpanie, ktoré sú pre kultúrnu obec prakticky nerealizovateľné.

Riadenie rezortu navonok pôsobí až nedôstojne a chaoticky. Predpokladám, že v okolí ministerky sú ľudia, ktorí si robia najmä svoju politiku a presadzujú si svoje osobné alebo stranícke ciele, a tak na kultúru už nezostáva ani čas ani energia.

Ministerka kultúry za dva roky vo funkcii neponúkla žiadnu víziu, teda okrem podpory folklóru, a tak to aj vyzerá. Ministerstvo mi pripomína bárku na rozbúrenom mori, ktorú nik neovláda a len sa nechá unášať vetrom.

Komunikácia s kultúrnou obcou je zlá. Chýba dialóg. V podstate celá komunikácia ministerstva je nastavená zle. A to nemám na mysli zlyhanie hovorkyne, či zlé odkomunikovanie škrtnutých dotácií pre LGBT komunitu. Uvedomujem si, že umelci ale aj celkovo kultúrna obec sú náročný partner na diskusiu, no ministerstvu chýba aspoň snaha o dialóg.

Kultúrna obec veľmi citlivo vníma zásahy „o nás bez nás“. A bohužiaľ, tak to väčšinou tento rok bolo. Hoci ministerka konala vždy v medziach zákona, odvolanie generálneho riaditeľa SND, následné vymenovanie Vladimíra Antalu bez výberového konania, či odvolanie riaditeľa činohry, vymenovanie nového opäť bez výberového konania, ďalej problém s Kunsthalle. Tu ministerke slúži ku cti, že ako sľúbila Kunsthalle bude od prvého januára samostatnou organizáciou, hoci bez jasného rozpočtu.

Teším sa, že vznikla iniciatíva Stojíme pri kultúre, ktorá výraznou mierou prispieva k tomu sa o veciach diskutovalo a skutočne sa riešili aj praktické problémy. Nazvala by som ich strážny pes kultúry v tom najlepšom zmysle. Na druhej strane je smutné, že tlak a ambícia niečo zmeniť prichádza zvonku a nie priamo z ministerstva, kde sú ľudia za to platení, aby prinášali nápady a vízie.

Ďalej pozitívne hodnotím zvýšenie vratiek vo filmovom priemysle (z 20 na 33 percent) na prilákanie zahraničných investorov.

Naopak absolútne odmietam na poslednej schôdzi schválené ministerské dotácie pre knižnice a folklór. Je to absolútne nesystémový krok, ktorý dáva zase viac právomocí ministrovi na rozdávanie peňazí svojim. Považujem to za čistú predvolebnú politickú objednávku.

Som zástancom toho, aby všetky kultúrne dotácie išli cez verejnoprávne fondy, kde rozdeľovanie dotácií má svoje pravidlá i adekvátnu kontrolu. Osobne by som ministrovi kultúry zobrala možnosť rozdávať akékoľvek dotácie. Sú na to fondy s komisiami.

Úplne odfláknuté bolo zriaďovanie Štátnych reštaurátorských projekčných ateliérov. Išlo o protiústavnú iniciatívu Pamiatkového úradu, zákon z dielne ministerstva zastavili na legislatívnej rade vlády, lebo bol protiústavný, no a predloženie tohto zákona cez koaličných poslancov skončilo úplným fiaskom. Chvalabohu.

Už iba telegraficky čo sa nepodarilo ministerstvu kultúry:

• žiadny návrh o sponzoringu v kultúre, hoci ho sľubovali
• žiadny zákon o ochrane novinárov, hoci ho sľubovali, no naopak prešla hanebná novela tlačového zákona, ktorú s ministerstvo ani nekonzultovali. To hovorí o postavení ministerky asi najviac.
• Otrasné hospodárenie – na 30. výročie Novembra 1989 zaplatili 538 tis Eur! To akože naozaj až tak okato?
• Vo oblasti ochrany pamiatok sa aj tento rok opäť ukázalo, že štát je zlý vlastník. Buď naďalej chátrajú (napr. Rusovce) alebo keď sa opravujú, tak pomaly a veľmi drahú (Krásna Hôrka, SNG).


Pridaj komentár

Your email address will not be published.Required fields are marked *