Manifest nenapraviteľného slniečkára

Som nenapraviteľná optimistka. Na rozdiel od môjho manžela, ktorý ako dlhoročný novinár je romantický cynik, verím v ľudské dobro. Verím, že na Slovensku, ale aj vo svete môže byť lepšie. Verím, že prírodu nemusíme ničiť. Verím, že kultúra nie je iba prázdny pojem, ale to, čo nás odlišuje od barbarov. Verím, že sa nemusíme nenávidieť, hoci máme iné názory. Verím, že dobrí ľudia sú vo väčšine a tí zlí sú napraviteľní a iba sa im v živote stalo niečo nepríjemné a zišli z cesty. Som nenapraviteľná optimistka. A nemienim to meniť.

Zlo je iba nedostatkom dobra

Čo však naozaj nemám rada, tak je nespravodlivosť. A preto som v politike. Aj svojou troškou by som rada prispela k tomu, aby Slovensko bola spravodlivá krajina.

Krivda, bezmocnosť slabých a naopak nedotknuteľnosť silných a zlodejiny sa vyplavujú na nás každý deň. Chápem tých, ktorí už dávno nad politikmi zlomili palicu a čiastočne rozumiem aj tým, ktorí v poslednom čase rezignovali, že táto krajina môže byť normálna.

Avšak presne to – rezignáciu a apatiu – štátna mafia potrebuje. Tak, ako tma je nedostatkom svetla, tak aj zlo je iba nedostatkom dobra. Dobrí ľudia, ktorí rezignovali, je presne ten nedostatok dobra, čo zlo vo forme štátnej mafie potrebuje. Rezignovali aj preto, že im zlo navráva, že všetci politici sú rovnakí.

No nie sú. Naozaj nie všetci sú v politike, aby kradli. V parlamente som spoznala aj takých, ktorí mimo politiky zarábali viac, a predsa do toho išli, aj keď ich neprajníci opľúvajú, kričia na nich, že sú zlodeji, hrabú sa im v súkromí. Mohli sa na to vykašľať, no nevykašľali, lebo veria, že Slovensko má šancu.

Má šancu byť dobrou krajinou, lebo má skvelých, šikovných a keď treba, tak nezištne nápomocných. Veď sa pozrime, čo sa stalo v Prešove po tragickom výbuchu plynu v paneláku. Vlna solidarity prekonala všetky očakávania a ukázala, že Slovensko má nádej byť dobrou krajinou.

Jemnosť vie poraziť hrubú silu

Mojou obľúbenou političkou je aktuálna novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Obdivuhodne zvládla krízu po teroristickom masakri pomýleného rasistu, ktorý postrieľal miestnych moslimov. Nevyzývala na odplatu, nesľubovala peklo na zemi, ale naopak na spolupatričnosť, lásku medzi ľuďmi.

„Roky sa stretávam s kritikou, že nie som dosť agresívna, nie som dosť asertívna, ale som empatická, teda slabá. Vždy pôjdem proti týmto kritikom. Jednoducho neverím, že človek nemôže byť aj súcitný a zároveň aj silný,“ vyhlásila premiérka jednej z najzrovinutejších krajín na svete.

Odkedy som v politike, okolie mi rovnako radí, aby som bola ostrejšia, agresívnejšia, tvrdšia. A ja to tvrdohlavo odmietam. Neverím, že by to niečomu pomohlo.

Slovensku pomohli idealisti, nie alfasamci

Ľudia vo voľbách si často vyberajú agresívných alfasamcov, no pre slovenskú spoločnosť spravili oveľa viac romantickí rojkovia, idealisti, dnes by sme im povedali slniečkári – Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefaník, ale aj Alexander Dubček.

Ako si zapamätáme Vladimíra Mečiara? Ten, čo rozbil Československo (závisí od uhla pohľadu), nechal zabíjať nepohodlných svedkov a rozpredal štátne podniky kamarátom. A Robert Fico? Najdlhšie vládnuci premiér bez akejkoľvek vízie krajiny, čo nič nezmenil k lepšiemu, čo sľuboval hory, no priniesol doly, navyše prirastený ku kriminálnikom, za jeho vlády zabili nepohodlného novinára a do postele mu talianska mafia poslala štátnu radkyňu.

Obaja prskali, hromžili aj udierali päsťou nielen po stole, no stvorili štát, ktorý funguje viac ako mafia, než ochranca slabých a podporovateľ šikovných.

Jeden zo zaslúžilých starých poslancov ma raz zastavil na chodbe a vraví mi: „Pani Milanová, ja vás mám rád, ale vy nie ste dobrá politička,“ povedal a otcovsky ma potľapkal po pleci. „Vy hovoríte, čo si myslíte,“ dovysvetlil.

Potešilo, no v sekunde som zapochybovala, či to myslel úprimne, keďže on sa teraz priznal, že úprimný nie je. V hlave sa mi okamžite spustila pesnička Milana Lasicu a nášho rodinného priateľa Jula Satinského: „Do batôžka si nalož pretvárku lož a faloš a potom ich hoď z mosta do vody. Bez pretvárky a falše hneď by ti bolo krajšie, hneď by tu bolo viacej pohody…“

Presne taká stratená duša ako tento „kolega“ nechcem byť. Chcem pomáhať, chcem niečo v politike urobiť a najmä zmeniť k lepšiemu. Nechcem v politike iba byť a kvôli tomu zapredať dušu ako Faust Mefistovi.

Vo svojej práci sa sústredím na tri srdcové oblasti. Ochrana kultúrnych pamiatok, podpora dojčenia a ochrana životného prostredia. Áno, tieto témy voľby na Slovensku nevyhrávajú, ale ja ich považujem za dôležité pre našu budúcnosť a lepšiu budúcnosť našich detí.