Ako vláda uráža snahu našich predkov

V utorok 30. októbra bude štátny sviatok, lebo táto vláda je špecialistka na rozdávanie. Fantáziou a prostriedkami daňových poplatníkov pritom vôbec nešetrí. 

Dôkazom sú nielen rôznorodé formy sociálnych balíčkov – naposledy vo forme obedov pre školákov zadarmo, ale skutočným bonbónikom je jednorazový štátny sviatok pri príležitosti prijatia Martinskej deklarácie. Ak si neviete spomenúť, čo to je, nič si z toho nerobte, lebo to nevie ani vládna koalícia. Keby vedeli, tak by sa správali inak.

Kým z tých obedov sa deti aspoň najedia,  z jednorazového sviatku sa nik nezasýti a málokto si uvedomí, prečo ho vlastne máme.

Je už tradíciou vlády Smeru, že vždy, ak je treba, poznásilňuje si históriu vo svoj prospech. Tak ako nevkusnou sochou akože kráľa starých Slovákov, Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu, tak aj dnes nám potrebuje dokázať, ako veľmi jej leží na srdci história nášho národa. No kým Svätopluk stále stojí – žiaľ, význam Martinskej deklarácie si pripomenieme iba raz za sto rokov. A to hneď zhurta štátnym sviatkom.

Martinská deklarácia je v našich dejinách nepochybne významnou udalosťou. No hlasovať budem proti tomu, aby bol tento deň jednorazovým štátnym sviatkom.

Lajdácky prístup vlády

Ak to vláda s významom tohto dňa myslí naozaj vážne, má ho navrhnúť za každoročný štátny sviatok a nie voľajaké príležitostné storočné čudo. To, že sa naši predkovia odvážili a zabezpečili vznik Československa a vďaka tomu aj Slovenska si zaslúži pripomenúť a osláviť iba raz za sto rokov? Veď to je urážka tých ľudí a ich snahe.

O prístupe vlády k “mimoriadnemu významu” tohto sviatku svedčí aj dôvodová správa k tomuto zákonu. Je chabejšia ako informácia na študentskej stránke referaty.sk.

Ak niekto obhajuje tento jednorazový sviatok iba slovami, že ide o významný deň v dejinách Slovenska a aj Československa, nestačí to. Stavím sa, že 90 percent ľudí si všimne, že je v utorok 30. Októbra štátny sviatok, iba preto, že sú zavreté obchody. Vôbec nie preto, že v tento deň vzdávame poctu Martinskej deklarácii. Myslieť si, že narýchlo schváleným jedným voľným dňom spropagujeme tento deň medzi širokou verejnosťou je väčšia naivita ako myslieť si, že porazíme gravitáciu.

Zaujímavé, že Slovenská národná strana bola spočiatku proti tomuto návrhu. Tá SNS, ktorá sa často a hrdo  odvoláva na jej staršiu a dôstojnejšiu predchodkyňu. Práve z jej iniciatívy bolo v roku 1918 do Martina zvolané stretnutie, výsledkom ktorého bola deklarácia o prihlásení sa k spoločnému štátu s Čechmi a odčlenení sa od Uhorska.

Som proti jednorazovému sviatku, lebo Slovensko tak nebude lámať rekordy iba v miere korupcie a rozkrádaní eurofondov, ale aj v počte štátnych sviatkov. Akoby 15 nebolo viac ako dosť. Veď si ich tento rok doprajme 16. Veď máme na to.

Pripomínať si historické udalosti treba. Otázkou je, akou formou. Skvelá je napríklad tá, akú využil Žilinský samosprávny kraj.  Usporiadal súťaž stredoškolákov o vytvorenie špeciálnej web stránky k Martinskej deklarácii. Najsmutnejšie na tom je, že gymnazisti vytvorili jednu z najlepších prezentácii k deklarácii na Slovensku. A to daňoví poplatníci platia stovky štátnych profesionálov. Pokiaľ viem tak župa organizovala v spolupráci s SAV aj seminár pre učiteľov dejepisu a teraz aj študentské exkurzie v Martine.

A čo urobila vláda? V máji roku 2018 si súčasná vláda  spomenula, že bude sté výročie a asi by bolo dobré s tým niečo urobiť. Nikdy som nebola expert na matematiku, ale sté výročie sa dá pomerne presne vypočítať.  Zhruba tak sto rokov vopred. No keďže sa NR SR zaoberá týmto návrhom na poslednú chvíľu, vyzerá to tak, akoby vládu tento výnimočný deň zaskočil viac ako slovenských cestárov napadaný sneh v decembri.

Jednorazový sviatok má aj praktické dôsledky, s čím vládna koalícia nepočíta, alebo skôr im je to jedno. Hlavne, že môžeme odfajknúť našu nadľudskú snahu k stému výročiu vzniku Československa. V utorok 30. októbra bude voľno. Závody majú naplánovanú výrobu, nemocnice majú plánované operácie, školy mali byť otvorené. A tu sa mesiac vopred dozvedia, že nie.

Otázka je, na kedy presunú neborákov, čo čakajú na zákrok ale cez sviatok sa nerobí lebo nemocnice šetria na príplatkoch. Čo s deťmi, ktoré tak pravdepodobne budú mať celý týždeň neplánované voľno? Hlavne že si pripomíname výročie Martinskej deklarácie na poslednú chvíľu.

Ak by vláda skutočne chcela, aby si ľudia na Slovensku zapamätali, ak nie význam, tak aspoň názov „Martinská deklarácia“ mohli by radšej navrhnúť, aby sa každé dieťa narodené v tento deň volalo Martin/Martina. Takto by si aspoň rodičia, či starí rodičia tých 136 detí, čo sa priemerne denne na Slovensku narodí, tento dátum určite zapamätali.


Pridaj komentár

Your email address will not be published.Required fields are marked *